مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی

۲ دی ۱۳۹۹ بینی مدیر سایت

درباره مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی : بیماران باید توصیه های مربوط به نکات بعد از عمل بینی را جدی گرفته و با دقت به آن ها عمل کنند ؛ تا علاوه بر کوتاه شدن دوره نقاهت ، بهترین نتیجه را از جراحی بینی دریافت کنند.

با توجه به اینکه بینی از اجزای شاخص در صورت انسان می باشد ، لذا داشتن هر گونه ایراد در آن کاملا مشهود بوده و می تواند جذابیت چهره شخص را تحت تاثیر قرار دهد ؛ از این رو عمل جراحی رینوپلاستی از رایج ترین اعمال جراحی زیبایی به خصوص در کشور ما بوده و اغلب افراد جامعه درصدد رفع ایرادات بینی خود هستند.

در این راستا باید دقت شود که بهترین جراح بینی برای انجام عمل بینی در نظر گرفته شود ؛ کسی که دارای بیشترین تجربه در انجام اعمال جراحی بینی در انواع گوناگون بوده و موفقیت های بسیاری را در کارنامه کاری خود به ثبت رسانده باشد ؛ علاوه بر این موضوع ، نکته دیگری که برای کسب نتیجه مطلوب باید مورد توجه قرار گیرد این است که مراقبت های بعد از جراحی بینی را به طور دقیق و صحیح رعایت نمایید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی به شرح ذیل می باشد :

این راهنما آنچه را که شما باید در طول دوران ریکاوری جراحی بینی خود به منظور حصول اطمینان از ایمن بودن بهبود و آگاهی کامل از چگونگی انجام فعالیت های نرمال روزمره بدانید ، پوشش می دهد.

  • شما به طور طبیعی تغییراتی را در کاهش مستمر اندازه بینی خود مشاهده می کنید ؛ ولی در چند هفته اول ، مقادیر قابل توجهی کبودی و تورم داخلی پنهان در نوک بینی و در پل فوقانی آن وجود دارد که باید کاهش پیدا کند ؛ بنابراین ظرف ۱ تا ۲ روز اول استراحت ، انرژی کامل خود را دوباره بدست می آورید.
  • به محض اینکه به خانه بازگشتید تا جایی که می توانید استراحت کنید و حتما فعالیت هایتان را در حداقل سطح ممکن نگه دارید.
  • سعی کنید در حالت استراحت باشید ؛ به تعداد دفعات مکرر ، بلند نشده و خم نشوید ؛ این کار به منظور جلوگیری از احتمال سرگیجه و خونریزی بینی انجام می شود.

ورم بعد از عمل بینی

متورم شدن بینی بعد از جراحی زیبایی بینی ، امری طبیعی می باشد و به علت ایجاد تغییرات در بافت بینی رخ می دهد.

ورم و کبودی در روزهای ابتدائی پس از جراحی بینی ، در شدیدترین حد خود می باشد اما با گذشت زمان و به تدریج از بین می رود؛ چند روش ساده برای کاهش سریع تورم و کبودی های بعد از عمل بینی وجود دارد که آن ها عبارت اند از :

استفاده از کمپرس سرد

کمپرس یخ تاثیر به سزایی در کاهش ورم ناشی از عمل بینی ، دارد اما بیماران باید دقت کنند که آن را بر روی بینی خود قرار نداده و از آن در اطراف بینی خود استفاده کنند؛ توصیه می شود در طول روز بیماران چند بار به مدت چند دقیقه از کمپرس یخ استفاده کنند.

خمیازه کشیدن بعد از عمل بینی

در حین خمیازه کشیدن دهان فرد به طور کامل باز می شود ، باز شدن دهان افراد به طور کامل باعث کشیده شدن پوست بینی شده که این امر ممکن است سبب پاره شدن بخیه های بینی شود؛ به همین علت توصیه می شود در حین خمیازه کشیدن از باز کردن دهان خود خودداری کنید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی ( نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی )

وجود گچ بر روی بینی و تورم اطراف چشم و گونه ها ممکن است ، در حین خواب شما را با مشکل مواجه کند و معمولا مدتی طول می کشد تا بیمار به این وضعیت عادت کند.

بهتر است ، بیماران تا مدتی بعد از عمل بینی ، تنها بخوابند تا از اصابت ضربه به بینی خود جلوگیری کنند؛ همچنین ، خوابیدن بر روی شکم یا پهلو باعث ایجاد فشار بر روی بینی می شود ؛ به همین علت بیماران باید تا مدتی طاق باز بخوابند.

ساخت زاویه ۴۵ درجه در حین خواب ، علاوه بر کمک به کاهش تورم و کبودی های ناشی از جراحی بینی باعث می شود ، تحمل گرفتگی بینی برای بیمار راحت تر شده و بهتر به خواب برود.

بیماران برای ساخت زاویه ۴۵ درجه می توانند ، دو بالش در زیر سر خود قرار دهند.

توجه داشته باشید که شما بعد از عمل بینی ، باید از غلتیدن خودداری کرده و به طور ثابت بر روی کمر خود بخوابید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

نکات و مراقبت های بعد از جراحی بینی

شستشوی بینی بعد از عمل

در هفته های ابتدائی پس از جراحی بینی ، توصیه می شود بیمار برای شستشوی بینی خود تنها از قطره های بینی استفاده کند ؛ اما بعد از گذشت مدت زمان مشخصی راه های متفاوتی برای شستشوی بینی وجود دارد که بهتر است ، برای انتخاب یکی از آن روش ها از جراح بینی خود کمک گرفته و طبق توصیه های او عمل کند.

مصرف نمک

مصرف نمک بعد از عمل زیبایی بینی ، باعث تجمع مایع در بدن بیمار می شود و میزان تورم را افزایش می دهد ؛ به همین علت توصیه می شود تا مدتی بعد از عمل بینی نمک را از رژیم غذایی خود حذف کنید.

مصرف الکل

مصرف نوشیدنی های حاوی الکل بعد از عمل بینی ، علاوه بر ایجاد اخلال در روند بهبودی ، سبب افزایش تورم و کبودی بیماران نیز می شود ؛ از این رو جراح بینی به بیماران توصیه می کند تا مدتی از مصرف الکل خودداری کنند.

استعمال دخانیات

مصرف سیگار ، قلیان و حتی قرار گرفتن در معرض دود این موارد باعث افزایش تورم و کبودی های ناشی از عمل بینی می شود و دوره نقاهت جراحی بینی را نیز افزایش می دهد ؛ بنابراین تا مدتی از مصرف این موارد خودداری کنید.

عطسه کردن بعد از عمل بینی

عطسه کردن از اعمال طبیعی و غیر ارادی است که در صورت بروز پس از جراحی بینی ، نیاز است که بیمار به گونه ای آن را کنترل نمایید که به بینی فشاری وارد نگردد ؛ برای این کار باید با دهان باز عطسه کنید. برخی از افراد هستند که بخاطر صدایی که حین عطسه تولید می کنند ، احساس خجالت زدگی داشته و سعی دارند با دهان بسته این کار را انجام دهند ؛ اما در این صورت فشار هوا از راه بینی خارج شده و ممکن است موجب پارگی بخیه ها و بروز خونریزی گردد.

خندیدن پس از جراحی بینی

همانطور که می دانید هنگام خندیدن ، اجزای مرکزی صورت به سمت اطراف کشیده می شوند که در پی آن پره های بینی نیز کش می آیند ؛ همچنین نوک بینی به طرف پایین متمایل می گردد ؛ بنابراین بهتر است تا محکم شدن اسکلت بینی و بهبود بافت های برش خورده ، از خندیدن های شدید خودداری کرده و سعی کنید به هنگام خندیدن انگشتانتان را روی گونه قرار داده و از کشیده شدن آن به اطراف با فشار دست جلوگیری نمایید.

مایعات را با نی ننوشید

به هنگام نوشیدن مایعات توسط نی ، نیرویی که برای مکیدن بکار می گیرید ، می تواند به بینی شما فشار وارد کند ؛ به همین دلیل پیشنهاد می گردد تا زمان ترمیم بافت های داخل بینی برای نوشیدن مایعات از نی استفاده نکنید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

جویدن غذا بعد از عمل بینی

از آنجایی که بینی و فک فوقانی به یکدیگر متصل هستند ، لذا صلاح است که از خوردن غذاهای سفت که نیاز به جویدن های طولانی و محکم دارند ، تا زمان بهبودی کامل اجتناب نمایید.

چه غذاهایی بخوریم ؟

  1. حتما از خوردن غذاهای تند در ۷ روز اول بعد از جراحی ، خودداری کنید ؛ خوردن غذاهای داغ نیز باعث تولید مخاط در اطراف بینی می شود و بینی را مسدود می نماید.
  2. غذاهایی که جویدن آن ها آسان است ، بخورید ؛ غذاهایی مثل پاستا ، ماهی یا مرغ برای شب اول بعد از جراحی مناسب هستند .
  3. از جویدن آدامس خودداری کنید.
  4. برخی از مواد غذایی ؛ همچون سبزیجات ، آب آناناس ، آب کرفس و غیره که خاصیت ضد التهابی دارند ، به کاهش تورم و کبودی ناشی از جراحی زیبایی بینی کمک شایانی می کنند ؛ به همین علت بهتر است این موارد را به وفور در رژیم غذایی خود قرار دهید.

چه نوشیدنی هایی بنوشیم ؟

برای ۲۴ ساعت اول ، سعی کنید ۲ لیتر آب بنوشید ؛ هر گونه نوشیدنی غیر الکلی یا آبمیوه در دمای اتاق ، مناسب است.

بازگشت به فعالیت های ورزمره

در ۷ روز اول بعد از جراحی ، در خانه بمانید و استراحت کنید و ورزش های سنگین انجام ندهید.

۷ تا ۱۴ روز بعد از روند جراحی بینی ، می توانید به کار بازگردید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی ( داروهای مصرفی )

مصرف به موقع و مرتب کلیه داروهای تجویز شده ، حائز اهمیت می باشد.

مقالات مرتبط